خرید چوب در یزد و آشنایی با انواع چوب

o کاربردهای چوب:صنایع ساختمان، کاغذ سازی، داروسازی، مجسمه سازی، قالب سازی،ریخته گری، صنایع اتومبیل سازی و لوازم خانگی

o کاربردهای چوب در صنعت ساختمان سازی:در و پنجره، کمد، کتابخانه، قالب بندی برای بتن،حصار دور کارگاه،داربست،خرپای زیر شیروانی، قرنیز،شبکه بندی زیر سقف کاذب، مبل ، صندلی وغیره…

o ساختمان چوب – چوب جسمی بیولوژیکی که از آب، سلولز( ۶۰ %) و مقدار کمی خاکسترکانی های مختلف
– مقدار آب در چوب بر حسب نوع درخت متفاوت است.

افرا ۳۷ %،توسکا ۵۱ %، تبریزی ۶۱ ….

o کار کردن چوب – در اصلاح نجاری به چوبی که در اثر تغییر درجه حرارت و تغییر میزان رطوبت شکل خود را حفظ

نکند و یا تغییر حجم پیدا کند می گویند که چوب کار کرده است. – یکی از راه های حفاظت چوب از رطوبت و تغییر حجم پوشش دادن سطحی با استفاده از رنگهای روغنی می باشد.

o آب موجود در چوب: – آب مولکولی: در ساختمان های مولکولی یاخته چوب وجود دارد. – آب آغشتگی: آب دیواره های یاخته های بافت چوب را آغشته می نماید. – آب شعریه: اب موجود در رگهای موئین اندام چوب.

o درصد رطوبت برای کارهای مختلف – چوب های مورد استفاده در داربستو تیرهای برق ۲۰ الی ۲۵ %
– چوب های صندوق سازی و چوب های ساختمانی ۱۵ الی ۱۸ %
– در و پنجره های نمای بیرونی ساختمان ۱۴ الی ۱۶ %
– پارکت-مبلمان- تزئینات اطاق ها و غیره ۱۰ الی ۱۲ %
– سایر کارهای ظریف ۸ الی ۱۰ %

✓ در اثر مرور زمان رطوبت چوب در درجه حرارت و فشار ثابت با محیط اطراف برابر می گردد که به این نقطه رطوبت تعادل چوب می نامند. در این صورت پس از آنکه رطوبت چوب به نقطه تعادل رسید اگر شرایط محیط(رطوبت، حرارت، فشار) تغییر نکند چوب تغییر شکل وابعاد نمی دهد. ✓ اگر رطوبت داخل چوب به یک نسبت در تمام نقاط آن کم یا زیاد شود چوب تغییر شکل نمیدهد

o خشک کردن چوب:رطوبت را به حدی برسانیم که دیگر قطعه ساخته شده از چوب در اثر تغییرات درجه حرارت محیط مخصوصا تغییرات رطوبت هوا تغییر شکل ندهد.

– خشک کردن چوب در هوای آزاد – خشک کردن چوب در کوره با وسایل مکانیکی

o کوره های چوب خشک کنی: کوره ها انواع مختلفی دارند تمام آن ها مجهز به رطوبت سنج، دماسنج ، دستگاه مکنده هوا می باشند.

– حرارت کوره های چوب خشک کنی در حدود ۷۰ درجه ی سانتیگراد است. – دو نوع کوره معمول تر می باشد :

۱. یک نوع آن به صورت ناپیوسته کار می کند شامل یک یا چند اطاقک مجزا می باشدالوارها را در هر یک از اطاق ها طوری روی هم می چینند که بین آن ها فاصله بوده و هوا بین همه آنها در جریان باشد و کلیه سطوح الوارها در مقابل حرارت قرار بگیرد. حرارت ان با استفاده از رادیاتورهای آب گرم یا گرم کن های برقی تامین می شود.
۲. کوره های پیوسته که به صورت تونلی می باشد، حرارت کوره به وسیله لوله های آب گرم یا گرم کننده های برقی تامین می شود.

o زیان های ناشی از خشک کردن چوب ۱. رکود سرمایه ۲. تغییر شکل ۳. کج شدن چوب

o انواع چوب هایی که در ساختمان استفاده می شوند: ۱. درختان سوزنی برگ:مانندکاج و سرو و… ۲. درختان پهن برگ: بلوط، اقاقیا، چنار، صنوبر، بیدو…

o تفاوت های درختان سوزنی برگ و پهن برگ – سوزنی برگ دارای وزن مخصوص کمتر در نتیجه سبک تر و نرم تر می باشد . آسان ترشکل می گیرد. – چوب سوزنی برگها زودتر و بهتر خشکمی شود. – مصرف سوزنی برگهابیشتر از پهن برگها می باشد. -در صنایع ساختمان چه به طور مستقیم: در و پنجره و یا به صورت غیرمستقیم : قالب بندی بتن از سوزنی برگ ها استفاده می شود. – سوزنی برگها سبکتر از پهن برگ ها هستند. – سوزنی برگها سریع تر از پهن برگ ها رشد پیدا می کنند. – چوب های پهن برگ دارای نقوش و رنگ های زیبا هستند و از سوزنی برگ هابهتر لاک و الکل می گیرند و بهتر پرداخت می شوند. – مقطع عرضی درختان سوزنی برگ منظم بوده و خطوط یاخته ها به خوبی نمایان می باشد.

o وزن مخصوص چوب : وزن مخصوص چوب ها را در رطوبت ۱۵ % می سنجند. هرچه وزن مخصوص چوب بیشتر باشد سنگین تر است ، مقاوم تر است و بار های وارده را بیشتر تحمل می کند. هر چه وزن مخصوص چوب بیشتر باشد سخت تر است بریدن و شکل دادن آن سخت تر است.

o انواع نقوش چوب: ۱. نقوش ایجاد شده در اثر رنگ ۲. نقوش ایجاد شده در اثر الیاف

o معایب چوب: •

۱. گره ها : باعث کاهشقیمت تجاری چوب می شود. I. گره مرده :به بافت اصلی درخت متصل نمی باشد و به رنگ تیره است و به مرور زمان و انقباض و انبساط چوب از چوب جدا شده و در سطح آن حفره به وجود می آورد. II. گره زنده: به بافت چوب متصل می باشد و به رنگ روشن ۲. پیچ خوردگی درخت ۳. بدروئیدندرخت ۴. شکاف و گسیختگی

• معایبی که بعد از قطع درخت و تهیه الوار در آن به وجود میآید.(معایب به عمل آوردن چوب) ۱. قطع کردن درخت ۲. حمل درخت به کارخانه ۳. پوست کندن درخت ۴. خشک کردن الوار

o محافظت چوب بعد از خشک شدن: باید سر و ته الوارها رو با انواع روغن ها و یا رنگ های مخصوص پوشانده شود.

o محافظت چوب پس از مصرف: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت با رنگ های مختلف و یا سایر مواد شیمیایی سطوح چوبی پوشانده شود.

o چوب هایی که در ساختمان مصرف می شود:

نئوپان – ریزه چوب های آغشته به چسب را در سه لایه روی قالب های مخصوص می ریزند وآنگاه آنها را تحت فشاری معادل ۱۰ الی ۲۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و در درجه حرارت ۱۵۰ درجه ی سانتیگراد قرار می دهند.

• تخته سه لا – ابتدا لایه ای از الوار مورد نظر را به دستگاه برش برده و آن را با ضخامت های ۱.۵ میلی متری

درآورده بعد از درجه بندی لایه های نا مرغوب تر را در وسط قرار داده و لایه های مرغوب تر را در اطراف آن سپس به قسمت چوب خشک کنی برده شده و بعد ازآن به دستگاه چسب زنی هدایت می شود.

– در صنعت کشتی سازی، هواپیماسازی، بسته بندی کالاهای تجاری و مبل و میز و صندلی و … استفاده می شود.

• روکش – چوبی را که دارای نقش و نگارزیبایی باشد را به صفحاتی به کلفتی یک میلیمتربرش زده و به عنوان روکش از آن استفاده می کنیم. – روکش را ابتدا خشک کرده تا رطوبت آن به ۱۵ % برسد سپس درسطح تخته سه لا یا نئوپان می چسبانند

• فیبر – خرده چوب هارو از تونل مخصوصی عبور می دهندو کلیه ی مواد خارجی آن گرفته می شود. – چوب ها را به وسیله ی آسیاب خرد کرده و بعد آن را غربال کرده آنگاه با پرس حرارتی در حدود ۱۶۵ درجه ی سانتیگراد با فشار معادل ۷۰ کیلوگرم بر سانتی متر مریع پرس مینمایند. – به وسیله ی پیستوله سطح آن لعاب داده می شود. – مبل سازی و پشت قفسه های لباس و کتابخانه و در صنایع بسته بندی استفاده می شود. – پوشاندن سطح فیبر با لعاب های ملامینه با رنگ ها و نقش های مختلف آن ها در مقابل رطوبت مقاوم می کند که به آن فرمیکا گفته می شود. و در مبل سازی استفاده می گردد.

• پارکت – چوب مورد استفاده در ساختن پارکت باید در مقابل سایش مقاوم باشد و دارای نقش زیبایی هم باشد. – درقدیم از چوب گردو استفاده می کردند ولی بعدا از چوب های راش، بلوط، ممرزو … استفاده می نمایند.